Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie. Materialne pozostałości życia i śmierci w okopach na froncie wschodnim oraz stan przemian krajobrazu pobitewnego w rejonie Rawki i Bzury (1914-2014)
W czasie Wielkiej Wojny nad Rawką i Bzurą – od grudnia 1914 do lipca 1915 – tylko na odcinku frontu między Sochaczewem a Skierniewicami walczące armie poniosły ogromne straty. Również ucierpieli mieszkańcy ziem zagarniętych przez działania wojenne …
Bitwa o Przyczółek Bolimowski, określana też jako Bitwa nad Rawką i Bzurą lub Bitwą pod Bolimowem, toczona była od grudnia 1914 roku do lipca 1915 przez jednostki 1, 2 i 5 armii rosyjskich i 9 armii niemieckiej. Odcinek linii działań wojennych między Sochaczewem na północy a Skierniewicami na południu, od Łowicza na zachodzie po Wiskitki i Żyrardów na wschodzie, o długości 17 km w dorzeczu Rawki i Bzury, to zarówno unikatowe archiwum ziemi, świadectwo czasów minionych, jak i złożone wyzwanie.
Doszło na tym odcinku do bardzo intensywnych (zarówno w sensie materialno-przestrzennymi, jak i społeczno-kulturowym) procesów i przemian.
Rosyjska obrona oparła swe pozycje na wysokich wschodnich brzegach rzek Bzura i Rawka. Jednak na kilkunastokilometrowym odcinku u ujścia Rawki do Bzury, niski i podmokły wschodni brzeg nie nadawał się do obrony i strona rosyjska odsunęła linię frontu o około 3 km od Rawki, opierając ją na wsiach Zakrzew, Sucha, Borzymów, Humin, Wola Szydłowiecka i Mogiły, które ufortyfikowała…
KALENDARIUM
Pod koniec 1914 r. wojna manewrowa na w froncie wschodnim, przekształciła się w wojnę pozycyjną.
18.12.1914 r. Wojska niemieckie weszły do Bolimowa, wojska rosyjskie zajmowały pozycje na utworzonej linii obrony, rozpoczęła się krwawa, długotrwała wojna pozycyjna
Zimowa Bitwa nad Rawką (styczeń/luty 1915)
styczeń 1915 – wielokrotne próby zastosowania pocisków gazów, zawierających substancje drażniące i łzawiące podejmowane przez armię niemiecką w rejonie walk nad Rawką i Bzurą
31.01.1915 – pierwszy w historii atak z masowym użyciem broni chemicznej:
Niemcy prócz ciężkiej artylerii użyli nie mniej niż 18.000 pocisków z gazem łzawiącym oraz drażniącym.
Kampania wiosenna nad Rawką (luty–maj 1915)
Lokalne starcia armii niemieckiej i rosyjskiej z użyciem broni artyleryjskiej i strzeleckiej. W tym czasie oddziały armii rosyjskiej dokonywały też ataków minowych, tj. podkopując się pod pozycje niemieckie, wysadzili je w powietrze.
Użycie gazów trujących (maj–lipiec 1915):
31 maja 1915– Armia Cesarstwa Niemieckiego użyła około 12000 butli z których wypuścili 240 ton zabójczego chloru (między Majdanem Bolimowskim a Zakrzewem).
12 czerwca 1915 – kolejny atak bronią chemiczną – Niemcy użyli około 4500 butli z chlorem (między Suchą i Zakrzewem).
6 lipca 1915 – Armia Niemiecka wypuściła lotny chlor z 9 000 butli (między Wolą Szydłowiecką a Zakrzewem).
W tych atakach, na skutek użycia broni chemicznej zagazowanych zostało tysiące żołnierzy Armii Rosyjskiej. Ofiarami ataków chemicznych byli też żołnierze Armii Niemieckiej.
16-17 lipca 1915 koniec walk nad Rawką.
Dla miejscowej ludności nadszedł TRUDNY czas odbudowy zniszczonych gospodarstw i powrotu do normalności czasu (s)pokoju.
Opracowanie: Anna Zalewska
Więcej informacji MOŻNA ZNALEŹĆ w artykułach i publikacjach książkowych:
vol. I.
Anna I. Zalewska (red.)
ARCHEOLOGICZNE PRZYWRACANIE PAMIĘCI O WIELKIEJ WOJNIE w rejonie Rawki i Bzury (1914-1915).
Wydawnictwo IAE PAN. Warszawa 2019.
vol. II.
Zalewska Anna I., Czarnecki Jacek, Kiarszys Grzegorz
KRAJOBRAZ WIELKIEJ WOJNY. Front nad Rawką i Bzurą (1914-1915) w świetle teledetekcji archeologicznej i źródeł historycznych. Wydawca: FPLH et al. Warszawa 2019.
UWAGA: Publikacja wyprzedana.
Brak możliwości zakupu tej publikacji za pośrednictwem tej strony i FPLH (stan na: marzec 2024)