PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ APP W BOLIMOWIE. PODSUMOWANIE I PODZIĘKOWANIA

 

DZIĘKUJEMY ZA TAK LICZNE PRZYBYCIE WSZYSTKIM, KTÓRZY DEDYKOWALI SWÓJ CZAS ZAPOZNANIU SIĘ Z WYNIKAMI ARCHEOLOGICZNEGO PRZYWRACANIA PAMIĘCI O WIELKIEJ WOJNIE W REJON IE RAWKI I BZURY DNIA 1 GRUDNIA 2018 ROKU!!

On line dostępne są  fotorelacje z Ceremonii i Uroczystości z dnia 1 grudnia 2018 roku (wybór poniżej),

vide również fotorelacje autorstwa P. Pawła Baranieckiego  na stronach:

 https://public.fotki.com/psbpsb/miscellaneous/dbrowa-niepodlegoci/ oraz 

https://public.fotki.com/psbpsb/miscellaneous/ossuarium-onierzy-i/

Bardzo bardzo dziękujemy za wszystkie  fotograficzne zapisy wydarzeń z dnia 1 grudnia 2018 roku, które do nas dotarły.

      

   

 

FOTORELACJA:  ŹRÓDŁO GOK BOLIMÓW 

ZOB TAKŻE MEDIA:

http://radiovictoria.pl/2018/12/symboliczny-pochowek-i-ossuarium-wielkiej-wojny/

https://info.wiara.pl/doc/5195240.Przydrozna-lekcja-historii

http://rawamazowiecka.naszemiasto.pl/artykul/joachimow-mogily-ceremonia-pochowku-szczatkow-zolnierzy,4902434,artgal,t,id,tm.html

https://www.gosc.pl/gal/pokaz/5195728.Pochowek-w-Joachimowie-Mogilach/12

Dziękujemy!!!

 

Galeria

Foto by Maria Grabowska 

Zobacz fotorelacje m.in na: https://info.wiara.pl/doc/5195240.Przydrozna-lekcja-historii#Galerie

tam także:

“W Joachimowie-Mogiłach odbyła się uroczystość utworzenia ossuarium poprzez dokonanie pochówku szczątków co najmniej 50 poległych żołnierzy, którzy nigdy nie zostali pogrzebani na żadnym z cmentarzy wojennych. Szczątki te zostały odnalezione w czasie trwających od 2014 r. sondażowych badań archeologicznych.

Przywracają pamięć o tysiącach żołnierzy, którzy zostali tu pochowani. Trzeba to robić, bo choć wydaje się, że wszyscy wiedzą o wydarzeniach I wojny światowej na tym terenie, w praktyce ta wiedza jest bardzo nikła. O miejscu, w którym dzisiaj pochowano szczątki żołnierzy poległych w latach 1914-1915, nie wiedział nikt.

– Chowamy je dziś, ustanawiając Ossuarium Żołnierzy Wielkiej Wojny, którego bardzo tu brakowało – mówiła podczas uroczystości kierująca pracami badawczymi historyk, archeolog Anna Zalewska. – To może stanowić początek, ze wszech miar godny początek trwałego upamiętnienia bezimiennych ofiar wojny, w tym ofiar broni chemicznej, której pierwsze zastosowanie w tym rejonie miało miejsce w styczniu 1915 roku, na bardzo wczesnym etapie Wielkiej Wojny, o czym również, podobnie jak o spoczywających tu dziesiątkach tysięcy żołnierzy, historiografia i świat niemal całkowicie zapomniały.

Rejon Joachimowa-Mogił to ogromny, 8-hektarowy kompleks cmentarny, który powstał już po przejściu frontu w 1915 roku. Spędzeni przez Niemców mieszkańcy okolicznych wiosek zbierali z pół ciała poległych żołnierzy i chowali na wspólnym, rosyjskim i niemieckim cmentarzu. – Ta rotunda jest odtworzona dokładnie w miejscu poprzedniej, ustanowionej tutaj w 1916 roku – mówi Jacek Czarnecki, członek zespołu pod nazwą “Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie”. – Leżą tu żołnierze z przeróżnych jednostek 9 armii niemieckiej oraz 2 armii carskiej.

W przygotowanie dzisiejszych uroczystości, usypanie kurhanu i postawienie brzozowych krzyży zaangażowała się liczna grupa mieszkańców regionu, którzy społecznie pracowali tu od wielu, wielu tygodni.

Podczas pochówku odbyła się ekumeniczna modlitwa za poległych. Wzięli w niej udział: bp Mirosław Wola, ewangelicki ordynariusz Wojska Polskiego, ks. mjr Mirosław Kuczyński z prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, ks. Zbigniew Borkowski, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej, i ks. Krzysztof Chojnacki, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Bolimowie.”

za: MARIA GRABOWSKA

dodane 01.12.2018 18:01