czerwiec 2015 – PODSUMOWANIE
Realizacja projektu APP w czerwcu 2015 roku:
DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE:
22 czerwca 2015
Zespół Naukowy Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie miał przyjemność gościć grupę Naukowców (Historyków i Archeologa) oraz Studentów, ze Stanów Zjednoczonych.
Na zaproszenie dr Anny Zalewskiej, Goście odwiedzili m.in. teren byłego pola bitwy nad Rawką, stanowiska archeologiczne w trakcie prowadzonych na nich prac w ramach projektu “Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie”, powstające Muzeum Historii Ziemi Bolimowskiej, Kościoły Farny i Kościół Św Anny w Bolimowie oraz ścieżkę edukacyjną Przydrożne Lekcje Historii opracowaną przez Fundację FPLH (tj. przydrożne lekcje: a/ Bolimowskiej Wsi: Cmentarz Wojenny, b/ Krater minowy “nr 227”, c/ relikty frontu pozycyjnego nad Rawką ziemianki niemieckie.
Przewodnikami byli: dr Anna Zalewska oraz mgr Bartłomiej Klęczar.
Na zdjęciach: Goście z USA oraz Członkowie Zespołu Naukowego APP na Wojennym Cmentarzu w Bolimowskiej Wsi i wizyta w Puszczy Bolimowskiej w trakcie zwiedzania miejsc naznaczonych Wielką Wojną wyniki dotychczasowych badań przybliżał mgr Bartłomiej Klęczar (Członek Zespołu Naukowego APP (po prawej stronie).
Badacze i Studenci z USA zwiedzili też wystawę poświęconą Historii Wielkiej Wojny nad Rawką i Bzurą (w tym Atakom Gazowym) w powstającym Muzeum Ziemi Bolimowskiej, gdzie obejrzeli wystawę planszową w j. polskim i angielskim – przygotowaną przez Członków Zespołu APP ( Annę Zalewską i Jacka Czarneckiego oraz Stanisława Kalińskiego) dla OPCW i czasowo prezentowaną w Muzeum oraz wystawkę ciekawych znalezisk z bieżących badań archeologicznych – przygotowaną przez Członka Zespołu APP Bartłomieja Klęczara. Obydwie formy przekazu wzbudziły duże zainteresowanie Badaczy i Studentów oraz sprowokowały wiele pytań … i to uwielbiamy 🙂
Odwiedzili nas Wspaniali Studenci oraz Badacze/ Wykładowcy:
Profesor Ken Slepyan z Transylvania University Lexington, Kentucky jest historykiem autorem wielu prac na temat: History of the Soviet Union, Europe in the Nineteenth Century, Modern German History, The Holocaus, Gender in European History. Na język polski przetłumaczono Jego pracę PARTYZANCI STALINA (oryg. STALIN’S GUERRILLAS: SOVIET PARTISANS IN WORLD WAR II) – jedyna dotąd napisaną z taką dokładnością historia radzieckiej partyzantki**
Wydaje się, że połączenie przekazu
1/ miejsc samych w sobie oraz
2/ Przydrożnych Lekcji Historii (jedna z tablic przygotowanych przez Fundację Przydrożne Lekcje Historii – w tle) i
3/ wyników dotychczasowych badań projektu badawczego Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie
– ma wielki potencjał!
Na zdjęciu: w tyle Członkowie i współpracownicy Zespołu Naukowego APP (m.in. Michał Jakubczak nasz AS od GIS) a od lewej prof. Ken Slepyan (Transylvania University Lexington, Kentucky), Dr Anna Zalewska pokazująca wizualizacje obszaru badań i wyniki badań APP, po prawej stronie prof. Karen Petrone (University of Kentucky History Department). Na pierwszy, planie Studenci z USA.
Zespół Naukowy APP
Dziękuję Członkom Zespołu Naukowego, tym razem zwłaszcza Bartłomiejowi Klęczarowi za to, że nasi Goście mogli wynieść tak wiele z tej jednodniowej wizyty a my po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że to co robimy ma sens.
Uwaga: wystawę planszową można zwiedzać w Muzeum (Stary Budynek Plebanii – do końca wakacji 2015.
Budynek Starej Plebanii jest aktualnie Bazą terenową Zespołu Naukowego APP – dzięki życzliwości Księdza Proboszcza oraz Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej – którym w tym miejscu dziękujemy.
*Indiana-Michigan Series in Russian and East European Studies (2011), http://www.iupress.indiana.edu/product_info.php?products_id=667357
** https://www.transy.edu/about/faculty_bio.htm?ID=0061769
http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.html?co=print&id=K3652
DZIAŁANIA POZNAWCZE:
I. Badania nieinwazyjne
W czerwcu opracowane zostały wyniki badań nieinwazyjnych tj. prospekcji powierzchniowej na obszarze o łącznej powierzchni 39 kilometrów kwadratowych tj. wschodniej połowy arkusza AZP nr 60-57 – województwo łódzkie, gminy Nieborów oraz Bolimów, oraz północna połowa arkusza nr 62-58 – województwo łódzkie, gminy Skierniewice oraz Mokra Prawa.
Wykonane zostały:
* inwentarz terenowych form własnych;
* inwentarz znalezisk ruchomych;
* mapy zniszczeń obiektów (przykład poniżej).
Decyzja o badaniach powierzchniowych w ramach arkusza AZP nr 60-57 była podyktowana potrzebą weryfikacji terenowej form własnych zachowanych w rzeźbie terenu, które zostały zlokalizowane dzięki zobrazowaniom LiDAR, oraz próba zweryfikowania przydatności klasycznej prospekcji archeologicznej na polach ornych w trakcie badań nad I Wojną Światową. Ważnym przyczynkiem do wybrania tego obszaru było także umiejscowienie w Nieborowie sztabu wojsk Niemieckich w czasie Wielkiej Wojny. Powodem wyboru arkusza AZP nr 62-58, mimo jego zapleczowego charakteru, była próba uzyskania szerszego tła dla analizy materialnych pozostałości po codzienności 1915 żołnierzy armii niemieckiej.
Wnioski metodyczne: Prospekcja prowadzona na polach ornych wykazała na badanym terenie niską przydatność klasycznych badań powierzchniowych w badaniach stanowisk powiązanych z Wielką Wojną na terenach intensywnie wykorzystywanych rolniczo.
Wnioski konserwatorskie: Pozostałości struktur związanych z Wielką Wojną, na obszarze badanych arkuszy AZP stanowią nieodzowną część krajobrazu nie tylko historycznego ale też i kulturowego. Konieczne jest ich zachowanie i objęcie ochroną. W przypadku części struktur wymagana jest dalsza weryfikacja ich funkcji i chronologii przez badania niedestrukcyjne lub wykopaliskowe.
Opracowanie z uwzgl. wniosków zawartych w Sprawozdzaniu z badań powierzchniowych autorstwa: mgr Michała Jakubczaka (członek Zespołu Naukowego APP) i lic. Huberta Dziewiczkiewicza (Współpracownik Zespołu Naukowego APP)
II. Badania inwazyjne
Rozpoczęte zostały prace wykopaliskowe na obiektach pierwszowojennych stanowiących pozostałość stacjonowania 9. Armii Niemieckiej na terenie Nadleśnictwa Skierniewice przy Trakcie Budnickim.
Decyzja o inwazyjnym rozpoznaniu tych obiektów podyktowana była aktualna ich kondycją: Obiekty te uległy bardzo silnym przekształceniom w wyniku działalności detektorsytów – zadokumentowane zostały zniszczenia oraz rozpoznana struktura ziemianek i śmietnisk.
Fot. Anna Zalewska (Copyright APP)
Nie wykluczone, że jeden z badanych rozległych obiektów (o odmiennej strukturze konstrukcyjnej od dotychczas rozpoznanych) był lazaretem lub punktem opatrunkowym.
Fot. Anna Zalewksa (Copyright APP)
Element przyjętej strategii w odniesieniu do silnie zniszczonych obiektów (głównie przez poszukiwaczy militariów):
Konserwacja przez dokumentację: fragment rozpoznanej transzei.
Wnioski szczegółowe z przeprowadzonych w czerwcu badań zawarte zostaną w Sprawozdaniach z prac terenowych oraz w dziełach autorskich Członków Zespołu APP
– Anna Zalewska
Kierownik projektu APP