lipiec 2015 – PODSUMOWANIE

DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE:

17 Lipca 1915- 17 Lipca 2015

W SETNĄ ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA DZIAŁAŃ ZBROJNYCH NAD RAWKĄ I BZURĄ  ODBYŁ SIĘ  CYKL SPOTKAŃ

 od godz. 10:00  na Cmentarzu Wojennym a aktualnie również stanowisku archeologicznym w Joachimowie Mogiłach w trakcie BADAŃ NIEINWAZYJNYCH  (badania elektrooporowe) stanowiących element realizacji badań w ramach projektu „Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie”.

***

ok godz 14:30 można było uczestniczyć w spotkaniu z archeologami w Puszczy Bolimowskiej- okolice tzw. Ziemi Niczyjej  w trakcie badań inwazyjnych (badania wykopaliskowe)

Tego samego dnia – 17 lipca – tylko sto lat wcześniej –  o godzinie 14.30, 5 kompania z 332 Pułku Piechoty z 83 DP przeszła Bzurę i wkroczyła do doszczętnie zniszczonego Sochaczewa. Miasto, które przez cały okres działań znajdowało się na linii rosyjskiej obrony, leżało w gruzach. Podobnie sytuacja wyglądała na całym froncie 9.Armii, przekraczającej Bzurę i Rawkę. Niemcy, po siedmiu miesiącach walki pozycyjnej, rozpoznawali do tej pory niezdobyte fortyfikacje, obozy wojskowe, stanowiska artylerii. Odkrywali, w lasach i niektórych wsiach pozostawionych maruderów rosyjskich – ci jednak po oddaniu kilku serii z karabinu maszynowego, uciekali w kierunku Warszawy.

Dzień później, 18 lipca elementy 49 RD, prowadząc ostrożne rozpoznanie, dotarły do linii Korytów – Żyrardów – Oryszew – dotychczasowego zaplecza rosyjskich pozycji (zob szczegóły w książce Stanisława Kalińskiego Bolimów 1915).

 

7 Lipca 1915- 7 Lipca 2015

SETNA ROCZNICA OSTATNIEGO UŻYCIA NAD RAWKĄ BRONI CHEMICZNEJ

17 lipca o godz. 17:00 rozpoczęło się spotkanie w ramach realizacji prospołecznego projektu realizowanego przez Fundacje Przydrożne Lekcje Historii pt. Archeologia Pojednania

_DSC0161

 

Zainteresowani mogli obejrzeć dwa filmy:

1/ „Bolimów 1915” w reżyserii Tomasza Świątkowskiego (twórca filmu przygotowanego dla TVP  uczestniczył w spotkaniu i odpowiadał na zadane przez Uczestników pytania) 

_DSC0203  _DSC0206

2/ “Burried Memories” („Pogrzebane wspomnienia”) w reżyserii Erica Vander Borght, na zlecenie OPCW i MSZ 2015

b36Pt

film można obejrzeć online:

http://www.thefiresproject.com/

muzyka: Fryderyk Chopin i inni

zob szczegóły na:

https://archeopressja.wordpress.com/…/17-lipca-1915-setna-…/

 

DZIAŁANIA POZNAWCZE:

I. Badania nieinwazyjne

Slajd1

W lipcu nastąpiła  finalizacja badań elektrooporowych na Wojennym Cmentarzu w Joachimowie Mogiłach

 

II. Badania inwazyjne

kontynuowane były badania na tzw. Ziemi Niczyjej

DSC03441 stanowisko archeologiczne przed eksploracją

DSC03605 archeologia Wielkiej Wojny w działaniu

DSC03866 namacalność dowodów dramatu wojny

 

 Copyright APP

 

Prosimy o niewykorzystywanie zdjęć demonstrowanych na tej stronie bez pisemnej zgody Kierownik projektu Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie.