Materialne pozostałości po zapleczu socjalno-bytowym na froncie wschodnim Wielkiej Wojny (kategoria 6)
Archeologia daje wgląd w aspekty wojny, które pozostawiły po sobie ślady materialne. Są to m.in. fragmenty metalowych przedmiotów, stanowiące pozostałości aprowizacji stron walczących w latach 1914-1915 w rejonie Rawki i Bzury.
Uwzględniając metalowe znaleziska archeologiczne zagadnienie to opisała mgr archeologii Angelika Bachanek:
“Podstawą zaopatrzenia zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny jest stabilna sytuacja na rynku rolnym, która zapewnia danemu państwu potrzebne zapasy produktów niezbędnych do funkcjonowania. Tymczasem wojna, która wybuchła w 1914 roku spowodowała ogromne trudności w sferze produkcji rolnej zwłaszcza w Europie Środkowej. Złożyło się na to kilka czynników, z których główne to pobór do wojska zdolnych do pracy mężczyzn uprzednio czynnie zaangażowanych w produkcję płodów rolnych, brak nawozów sztucznych i nasion oraz rekwizycje koni. (…) Problem z wyżywieniem żołnierzy narastał wraz ze zwiększaniem się liczebności wojsk, ograniczone możliwości transportowe powodowały, że żołnierze musieli korzystać z zasobów obszarów znajdujących się w pobliżu działań wojennych”.
…by dowiedzieć się więcej zachęcamy do lektury publikacji ARCHEOLOGIA FRONTU WSCHODNIEGO JAKO WYZWANIE…, która wkrótce ukaże się drukiem.
PYTANIE KONKURSOWE NR 2
DO KOGO NALEŻAŁ (TEORETYCZNIE) TAKI ZESTAW:
“Pieprz (0,75g) i sól (40g), masło lub słonina (20g), mąka do przypraw (20g), a także herbata (2g) i cukier (25g), to najlżejsze elementy racji dziennej w wojsku rosyjskim, na którą składały się także bardziej ‘zasadnicze’ artykuły spożywcze, jak: chleb żytni razowy (800g), suchary (700g), mięso (400g), oraz jarzyna twarda /suszona (120g) i świeża (250g)”?
NA ODPOWIEDZI na pytania CZEKAMY POD ADRESEM azalew@op.pl
najciekawsze i trafne jednocześnie odpowiedzi = nagroda książkowa 🙂
O szczegółach nt. żołnierskiej codzienności, z uwzględnieniem materialnych po niej pozostałości z metali będzie można przeczytać w r. Angeliki Bachanek (tekst bogato ilustrowany, w opracowaniu). Opracowanie jest elementem realizacji zadań z etapu 3 i 4.